3 метою дотримання вимог Закону України “Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів”, а також Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою KMУ від 27.12.2022
№ 1455, щодо заборони самовільного використання сільськогосподарської та великогабаритної техніки загальною висотою понад 4,5 метра, а також недопущення лісових пожеж, спалювання сухої трави, стерні та очерету в охоронних зонах повітряних ліній (далі ПЛ) електропередачі 35-110 кВ.

Нагадуємо, що охоронні зони електричних мереж встановлюються уздовж ПЛ електропередачі у вигляді земельної ділянки та повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидва боки лінії від крайніх проводів за умови їх невідхиленого положення на таку відстань по горизонталі:

15 метрів —для ПЛ 35 кВ;

20 метрів — для ПЛ 110 кВ.

Для уникнення пошкоджень електричних мереж та ураження людей i тварин електричним струмом керівникам сільськогосподарських підприємств, механізаторам, працівникам сільського господарства, землевласникам та землекористувачам необхідно вжити заходи та дотримуватися таких правил безпеки:

• під час проїзду поблизу повітряних ліній електропередачі не торкатися oпop, не допускати ударів по oпopi механізмами, машинами та причепами;
  • під час проїзду під повітряними лініями підйомні i висувні частини механізмів та вантажопідйомних машин повинні знаходитись у транспортному положенні. Переїзди поза шляхами під проводами діючої повітряної лінії необхідно здійснювати в місцях найменшого провисання проводів (ближче до опори), при цьому відстань між крайньою частиною транспортного засобу та проводами ПЛ має бути не меншою, ніж 1,5 м;
    • не залишати під проводами в охоронній зоні ліній електропередачі автомашини, трактори, комбайни та інші самохідні сільськогосподарські машини;
    • в охоронних зонах ПЛ заборонено розміщувати скирти соломи, влаштовувати силосні ями, звалища, а також розпалювати вогнища, поливати поля дощовими установками тощо;

відтяжок опор

Особливо звертаємо Вашу увагу на наступні вимоги:

• юридичні a6o фізичні особи - підприємці, яким надано у власність. постійне a6o тимчасове користування земельні ділянки, де розміщуються об'єкти передачі електричної енергії, зобов'язані вживати належних заходів для збереження зазначених об'єктів, а саме - утримання в стані пожежної безпеки земельних ділянок, своєчасне прибирання соломи, сміття, сухого бур'яну, очерету, заорювання стерні;
    • фізичні особи - підприємці або юридичні особи, які мають намір планово виконувати земляні, будівельні та інші роботи, виконання яких може становити загрозу надійності електричних мереж та/або безпеку електротравматизму, в межах охоронних зон електричних мереж, повинні за десять діб повідомити про це власника електричних мереж, який експлуатує такі електричні мережі.

Нагадуємо, що пошкодження ліній електропередачі призводить до припинення енергопостачання споживачів, а також до випадків електро- травматизму населення.

Необхідно знати, що при виявлені обірваного проводу повітряної лінії електропередачі смертельно небезпечним е навіть наближення до нього ближче, ніж на 8 метрів. У такому разі необхідно організувати охорону обірваного проводу, припинити пішохідний та транспортний pух поблизу місця обриву та негайно повідомити про це до районів електричних мереж, високовольтних районів електричних мереж або за телефонами: 057-34-24-413 (для мешканців м. Харкова); 050-05-40-413; 067-33-40-413;063-05-40-413.

0-800-508-413 (для мешканців м. Харкова та Харківської області).

Тільки при дотриманні «Правил охорони електричних мереж» можна забезпечити зберігання енергооб’єктів та безперебійне енергопостачання споживачів, а також уникнути випадків електротравматизму серед населення.