Фото без опису

Держава постійно працює над розширенням доступності програми реімбурсації «Доступні ліки» для того, щоб все більше пацієнтів мали змогу  отримати необхідні їм ліки безоплатно або з частковою доплатою. Вартість лікарських засобів за програмою відшкодовує Національна служба здоров’я України.

На цьому акцентував міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко під час онлайн-дискусії «Як змінився доступ українців до ліків під час війни», що відбулася за підтримки проєкту USAID «Безпечні, доступні та ефективні ліки для українців» (SAFEMed).

За словами очільника МОЗ, програма містить понад 500 торгових найменувань медичних препаратів та засобів. Загалом на програму реімбурсації у 2024 році держава виділила 5,2 млрд грн, що на 500 млн грн більше, ніж минулого року. 

«Основним пріоритетом на цей рік буде збільшення доступності ліків — аби люди, котрі мають хронічні захворювання, безперервно приймали ліки та мали доступ до них. Для цього минулого року ми максимально спростили умови для відкриття аптек в сільській місцевості та прифронтових областях. Це, зокрема, вже дозволило запустити перші мобільні аптечні пункти. Вони вже функціонують на Харківщині та Черкащині. Також на Донеччині та в окремих прикордонних районах Сумщини стартував пілотний проєкт “Укрпошта. Аптека”, завдяки якому українці можуть отримувати ліки поштою, попередньо замовивши їх через контакт-центр. Доставка безоплатна. Згодом планується долучення інших прифронтових областей. Дуже важливо, що таким чином можна отримати і препарати за програмою “Доступні ліки”. Це дозволить пацієнтам зекономити свої кошти», — наголосив міністр Віктор Ляшко. 

Очільниця Національної служби здоров’я України Наталія Гусак додала, що у 2023 році до переліку програми реімбурсації вперше додалися знеболювальні засоби для паліативних пацієнтів, імуно­супресивні препарати та тест-смужки для визначення рівня глюкози у крові за діабету І типу. 

Загалом за пʼять років роботи програмою «Доступні ліки» під адмініструванням НСЗУ вже скористалися майже 4,5 мільйона пацієнтів, з них понад 2,2 мільйона — в 2023 році. Найбільше пацієнтів отримали ліки за такими напрямами: серцево-судинні захворювання; профілактика інфарктів та інсультів; цукровий діабет II типу; хронічні хвороби нижніх дихальних шляхів; діабет (інсулінозалежний).

Наймасштабнішим викликом Наталія Гусак назвала підвищення доступності ліків для українців у сільській місцевості. 

«Середня відстань для українця до аптеки в селі становить 7 км. Є випадки, коли пацієнту треба долати відстань у 17–25 км до найближчої аптеки, аби погасити виписаний рецепт на “Доступні ліки”, через що багато людей цього не роблять. Наприклад, у селах Київщини погашено лише 26% рецептів, у той час як показник у Києві становить 101%. Зараз ми працюємо над тим, щоб подолати ці виклики у співпраці з органами місцевого самоврядування», — розповіла голова НСЗУ. 

Протягом багатьох років USAID підтримує Україну на шляху створення системи охорони здоров’я, яка є більш прозорою, орієнтованою на пацієнтів і здатною протистояти викликам. З моменту запровадження програми реімбурсації у 2017 році USAID тісно співпрацює з Міністерством охорони здоров’я, Національною службою здоров’я України та іншими зацікавленими сторонами.

«USAID надало технічну та юридичну підтримку для успішного переходу програми реімбурсації від МОЗ до НСЗУ ще у 2019 році, тісно співпрацюючи з новоствореною службою, щоб забезпечити її повну готовність до самостійного управління програмою. Сьогодні програма “Доступні ліки” продовжує демонструвати надзвичайну стійкість, адаптивність і зрілість», — зазначила виконуюча обовʼязки директора Офісу охорони здоровʼя USAID Ukraine Тара ОʼДей.

Результати дослідження, проведеного проєктом USAID «Безпечні, доступні та ефективні ліки для українців» (SAFEMed), показали, що 80% пацієнтів користуються програмою «Доступні ліки» вже понад рік, а 78% опитаних відчули зменшення витрат на лікування під час використання програми. 

Ті, у кого є досвід користування більше ніж двох років, серед найбільш позитивних змін виділяли електронні рецепти, розширений список лікарських засобів, зручність отримання лікування, необхідного на тривалий час. 

Технічна радниця проєкту SAFEMed Анна Безрук зазначила, що дослідження проводилося серед пацієнтів, лікарів і фармацевтів у 20 областях України. Детальніше ознайомитися з його результатами можна за посиланням: https://bit.ly/42SNCHf .

«77% опитаних лікарів вважають, що програма покращила доступ пацієнтів до ліків. Лікарі зазначали, що тепер пацієнти можуть проходити безперервний курс лікування і контролювати свої хронічні хвороби, а також, що програма збільшує мотивацію людей отримувати лікування, оскільки вони знають, що зможуть отримувати медпрепарати на постійній основі», — зауважила Анна Безрук.

Серед рекомендацій щодо покращення програми «Доступні ліки», які наводили учасники опитування, Анна Безрук виокремила необхідність розглянути можливість розширення списку ліків, щоб включити захворювання, які на цей момент не охоплені програмою. Зокрема, опитані наводили як приклади онкологічні захворювання та основні антибіотики. 

Опитані в межах дослідження лікарі також зазначили необхідність залучення лікарів до процесу відбору ліків для програми та забезпечення більш складних комбінацій ліків, які відповідають потребам лікування пацієнтів.

Аби скористатися програмою «Доступні ліки», потрібно звернутися до лікаря та отримати електронний рецепт. Далі завітайте до аптеки з позначкою «Тут є Доступні ліки» та отримайте ліки безоплатно або з частковою доплатою. Детальна інструкція за посиланням: https://moz.gov.ua/dostupni-liki

Джерело: https://moz.gov.ua/article/news/programa-dostupni-liki-jaki-prioriteti-rozvitku-u-2024-roci